Káva měísce červen - z Indonésie, ostrova Jávy.

JAVA – káva měsíce červen 2016

Káva pro měsíc červen je…

Java Jampit Estate UTZ

Byl to holandský guvernér, díky kterému se káva poprvé dostala do Indie, když poslal v roce 1696 svému příteli, který byl tou dobou guvernér Batavie (dnešní Jakarty), sazenice kávy.

Jampit Estate se nachází na východní náhorní plošině ostrova Jáva a je jednou ze 6 nejvýznamnějších farem, které vlastní indonézský stát. Plantáže Jampitu leží v údolí Iljen v 1 500 m.n.m. a tyčí se nad nimi stále aktivní sopka, která svou aktivitou před lety hojně obohatila půdu minerály, díky kterým se káva může pyšnit výjimečnou bohatostí a hloubkou chuti.

EastJavaIndonesia

Farma je UTZ certifikována, což znamená, že se zde klade důraz na šetrný přistup k životnímu prostředí a místní pracovníci žijí v dobrých sociálních podmínkách. Vláda pomohla postavit obydlí pro místní komunitu, sběrači za svojí práci dostávají zhruba o 30% vyšší odměnu, než je zvykem a stát se je snaží dalšími způsoby podporovat – poskytuje jim bezúročné půjčky, staví sociální a vzdělávací zařízení pro děti, dokonce se na farmě nachází modlitební pagody pro pohodlí věřících.

Tato káva je typickým jávským kultivarem. Ručně sbírané plody jsou okamžitě zpracovány mokrou metodou a následně usušeny na slunci. Poté jsou zrna ručně vytříděna, rozbitá nebo s jiným defektem jsou odstraněna. Výsledkem je špičková káva, která si kvalitou nezadá s nejlepšími kávami ze světových velmocí.

Jako každá indonézská káva má tato bohaté a zemité tělo. Chuťově je jemná, jen mírně kyselá. Převládá chuť hořkosladké čokolády, lískového oříšku a koření. Najdete také jemný podtón borovice či dokonce levandule?

 

Publikováno v Káva měsíce a označené ,,,,.