Jinotega

Káva měsíce – červenec 2015

Káva pro měsíc červenec je…

Nicaragua Jinotega SHG EP

V Nicaraguy se káva poprvé objevila díky katolickým misionářům v 90. letech 18. století a od té doby je s touto zemí nerozlučně spjata. Jedinou krizí si prošla před 25 lety, kdy cena kávy klesla a mnoho farmářů muselo opustit své plantáže. Díky mezinárodní pomoci a spolupráci farmářů s Fair Trade organizací se však podařilo situaci zlepšit a dnes si můžeme tuto výtečnou kávu bez větších obtíží vychutnat.

Jinotega, přezdívaná město v mlhách, je vzdálena 100 mil severně od hlavního města Nicaraguy Managua. Leží ve vysočině mezi pohořím Isabela a jezerem El Dorado. Půda je zde bohatá na jílovité minerální látky, kopce jsou hustě zalesněné a vytváří kávovníkům ideální podmínky pro růst.

Nicaragua - Jinotega

Káva se pěstuje v nadmořské výšce vyšší než je 1 300 m.n.m. a nese označení „Strictly High Grown“ (SHG) – díky vysokým nadmořským výškám jsou noci často chladnější, to zpomaluje zrání třešní kávy a umožní jim rozvinutí ještě lepšího aroma.

Jedná se o odrůdu Caturra. Sklízí se od listopadu do února a je zpracovávána mokrou metodou. Zralé třešně se máčí ve vodě a protlačují speciálním zařízením, které je zbaví dužiny. Pak se zrnka nechávají v kvasných nádobách fermentovat, opět se umyjí a nakonec se usuší na slunci.

Zkratka EP znamená, že je káva připravena pro export podle tzv. „European Preparation“ standardu – to znamená, že zrnka jsou ručně tříděna a v hotových směsích se téměř neobjevují defektní kusy.

Nicaragua Jinotega je charakteristická svou čokoládovo-oříškovou chutí, plným tělem a zralou ovocnou příchutí. Má kakaový dozvuk s lehce zemitými podtóny a celkově jsou chutě skvěle vyváženy.

 

Publikováno v Káva měsíce a označené ,,,.