IMG_0596

MALAWI – káva měsíce červenec 2016

Malawi s hlavním městem Lilongwe je prezidentskou republikou, jenž se nachází  v jihovýchodní části  Afriky u stejnojmenného jezera mezi Zambií, Tanzanií a Mosambikem.

O Malawi se říká, že je jednou z nejkrásnějších afrických zemí, dnes je však jednou z nejchudších zemí světa, která je závislá na zemědělských plodinách. Malawi v polovině 90. let postihla obrovská neúroda, což mělo za následek krach místního hospodářství. Nejdůležitější plodinou je kukuřice. Až 50% vývozního zboží tvoří tabák, exportuje se také cukr, čaj, bavlna a káva.

Káva z Malawi se vyváží zejména do USA a Evropy. Prodávají se výhradně zelená zrna a pouze 1-2% je zpracováno pro domácí trh.

Malawi patří k nejmenším africkým zemím produkujícím kávu. V kontrastu s tím je velikost a vyzrálost chuti, jež tato káva skrývá. Nepražené zrno se od ostatních odrůd kávy liší odstínem. Je zbarvené jemně do modra, a proto jej Malawijci srovnávají se hřbety místních modrých rybek. Tato káva je často přirovnávána ke kávě keňské, avšak v chuti se Malawi rozvine do lahodných nasládlých odstínů, a proto je známa pro svoji plnou živou chuť a velmi výraznou vůni. Až se probudíte, tak Vás tato káva mile přivítá do nového dne.

Publikováno v Káva měsíce a označené ,.